Pasport stavby je od začátku roku 2024 nezbytným dokumentem pro všechny majitele nemovitostí, a to bez ohledu na typ objektu nebo jeho stáří. O co přesně se jedná, co musí dokumentace stavby dle zákona obsahovat a jak ji získat?
V tomto článku se dozvíte:
- Co je pasport stavby a kdy ho potřebujete?
- Pasport stavby a novinky v legislativě
- Co musí pasport stavby obsahovat?
- Jak probíhá pasportizace?
- Jak dlouho trvá vyhotovení pasportu stavby?
- Cena pasportu stavby
- Jak děláme pasport stavby
- Proč si domluvit nezávaznou konzultaci zdarma
- Kde už jsme dělali pasporty staveb?
Co je pasport stavby a kdy ho potřebujete
Pasport stavby je dokumentace skutečného stavu objektu. Jedná se tedy o soubor dokumentů, které popisují základní údaje o nemovitosti a její současný stav. V pasportu stavby proto najdete důležité a aktuální informace o budově, včetně jejího technického popisu a různých výkresů (půdorysů, řezů a pohledů).
Důvodů, proč si nechat vypracovat pasport stavby (neboli dokumentaci skutečného stavu objektu), je hned několik:
- chcete provést rekonstrukci, přestavbu nebo demolici;
- připravujete návrh technických zařízení budovy;
- chystáte návrh interiéru;
- potřebujete vypracovat průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) z důvodu prodeje nebo pronájmu;
- jednáte s úřady;
- dokumentace objektu je zastaralá, nebo zcela chybí, a vy chcete narovnat právní stav na stavebním úřadě či splnit svoji zákonnou povinnost.
Právě poslední bod je od počátku roku 2024 vysoce aktuální, a to z důvodu nového stavebního zákona.
Pasport stavby a novinky v legislativě
Od 1. ledna 2024 má dle stavebního zákona každý vlastník stavby povinnost uchovávat stavební dokumentaci odpovídající aktuálnímu stavu objektu. Zákon č. 283/2021 Sb. v ustanovení § 245 doslova říká:
Pasport stavby
(1) Vlastník stavby je povinen uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou dokumentaci odpovídající jejímu skutečnému provedení podle vydaných povolení. V případech, kdy se dokumentace nedochovala nebo není v náležitém stavu a stavba byla povolena nebo povolení podle právních předpisů platných při provedení stavby nevyžadovala, je vlastník stavby povinen pořídit pasport stavby.
(2) Nejsou-li zachovány doklady, z nichž by bylo možné zjistit účel, pro který byla stavba povolena, platí, že stavba je určena k účelu, pro který je svým stavebně technickým uspořádáním určena.
(3) Neplní-li vlastník stavby povinnost podle odstavce 1, stavební úřad mu nařídí, aby pořídil pasport stavby. Rozhodnutí o nařízení pořízení pasportu stavby se vydává jako první úkon stavebního úřadu v řízení. Není-li třeba pasport stavby doplnit, změnit nebo jinak přepracovat, stavební úřad jej ověří.
Pokud tedy nemáte k dispozici aktuální dokumentaci ke své nemovitosti (například z důvodu stavebních úprav v minulosti), nebo se aktuální dokumentace domu nedochovala, zákon vám ukládá povinnost nechat si vyhotovit právě pasport stavby.
Aniž bychom vás chtěli strašit, je dobré vědět, že dle zákona se může pokuta za chybějící pasport vyšplhat až na 400 tisíc korun. Byť sankce v plné výši reálně hrozí spíše v krajních případech, vzhledem k tomu, že pasport stavby se vám hodí nejen z důvodu nové legislativy, ale i v mnoha praktických situacích – například při zmíněné rekonstrukci či prodeji – je vypracování pasportu rozhodně dobrý nápad. Zajistí vám totiž jak klidné spaní, tak i jednoduché plánování stavebních či vlastnických změn nemovitosti v budoucnu.
Zdarma konzultovat pasport stavby
Co musí pasport stavby obsahovat?
Pasport stavby je v podstatě identický s dokumentací skutečného stavu objektu, a proto obsahuje i totožné části. Zatímco v minulosti se náležitosti pasportu řídily vyhláškou č. 499/2006 Sb. o dokumentaci staveb (příloha 14), od 1. července 2024 vešla v účinnost nová vyhláška č. 131/2024 Sb. (tzv. Vyhláška o dokumentaci staveb). Ta stanoví, že součástí dokumentace má být:
Průvodní list: Průvodní zpráva obsahuje základní identifikační údaje o nemovitosti (tj. název a umístění, přesná adresa, katastrální území, číslo parcely aj.), jejím současném vlastníkovi a zpracovateli dokumentace. Najdete zde také informace o stavu technické dokumentace a důležitých rozhodnutích.
Souhrnná technická zpráva: Tato část dokumentace se věnuje popisu samotné stavby. Najdete zde údaje o použitém materiálu, zastavěné ploše, účelu využití, údaje o územní ochraně (např. památkové oblasti nebo inženýrských sítích), energetické náročnosti atd. Technická zpráva navíc obsahuje i údaje o samotném měření, např. použité přístroje, technické postupy a dosaženou přesnost měření.
Zjednodušený situační výkres: Jedná se o výkres, v němž je stavba zakreslena do katastrální mapy. K náležitostem výkresu patří i vyznačení vzdálenosti stavby od hranice pozemku a okolních staveb nebo zobrazení inženýrských sítí.
Zjednodušená výkresová dokumentace: Stejně jako v případě dokumentace skutečného stavu objektu, i v pasportu stavby najdete půdorysy, řezy a pohledy – byť mohou být pro potřeby úřadu zjednodušené. Většinou se výkresová dokumentace vyhotovuje v měřítku 1 : 50 a v papírové (pro úřady) i elektronické (pro projektanty) podobě.
Ve Visionplan-3D máme s pasporty staveb bohaté zkušenosti a rádi s vámi probereme všechny vaše otázky a nejasnosti ohledně procesu pasportizace či zákonných požadavků. Stačí se nám ozvat.
Nezávazně poptat pasport stavby
Jak probíhá pasportizace?
- Oslovení a konzultace: Pasportizace z rukou expertů začíná kontaktováním geodetické kanceláře nebo geodeta (například nás ve Visionplan-3D). Poté obvykle následuje konzultace, při níž společně s geodetem proberete účel dokumentace a důvody, které vás k vyhotovení pasportu vedou (může to být soulad s legislativou, plánování rekonstrukce, nezbytné podklady pro projektanta aj.).
- Určení typu výstupu a metody zaměření: Na základě těchto informací vám geodet poradí, jaké výstupy potřebujete. Od toho se odvíjí i naplánování procesu zaměření a výběr vhodné metody (např. mobilního či statického laserového skenování).
- Zaměření objektu: Samotný průběh zaměření do velké míry závisí na zvolené metodě a použité technologii. Ve Visionplan-3D například provádíme zaměření pomocí laserového skenování (statického i mobilního, v závislosti na vlastnostech nemovitosti). Díky tomu není nutné zásadně omezovat provoz objektu, stačí geodetům zpřístupnit veškeré místnosti.
Přesto samotné zaměření nějaký čas zabere. Jak dlouho, to záleží na složitosti či jednoduchosti samotného objektu – doba měření se může pohybovat od několika hodin až po několik dní.
- Vyhotovení podkladů: Poslední fází procesu je vyhodnocení dat a tvorba potřebných výstupů. I v tomto ohledu má metoda laserového skenování mnoho výhod: měření je vysoce přesné a z nashromážděných dat (tzv. mračna bodů) lze vytvořit velké množství libovolných výstupů či odměřovat vzdálenosti s přesností až v řádech milimetrů.
Nutno dodat, že každý pasport stavby se bude trochu lišit s ohledem na typ budovy, zvolenou metodu měření a cíl dokumentace. Ve Visionplan-3D vám se vším rádi poradíme. Umíme vytvořit jak zjednodušený pasport stavby za účelem splnění nové zákonné povinnosti, tak plnohodnotný pasport sloužící jako nezbytný detailní podklad pro následné projekční práce.
Mám zájem o nezávaznou konzultaci
Jak dlouho trvá vyhotovení pasportu stavby?
Jakmile máme všechny potřebné podklady, doba vyhotovení pasportu stavby závisí na složitosti a velikosti zaměřeného objektu a množství výstupů, které je nutné vytvořit. Pasport stavby tak můžete mít v ruce v řádu dnů (u velmi jednoduchých staveb) až několika týdnů (u složitějších a rozsáhlých nemovitostí).
Cena pasportu stavby
Zásadní otázkou samozřejmě je, kolik bude pasport stavby stát. Ani v tomto případě však nelze určit konkrétní částku nebo cenový rozsah. Náklady na pasport stavby závisí na velikosti objektu, jeho stavu, počtu místností, účelu zaměření či typu a množství výstupů.
Každý objekt je trochu jiný, a finální částka, kterou za pasport zaplatil váš soused, proto není příliš vypovídající. Pokud chcete mít představu o ceně pasportu stavby, neváhejte se nám ozvat. Vytvoříme vám cenovou nabídku na míru vaší nemovitosti a pokusíme se vám vyjít maximálně vstříc i s termínem dodání pasportu.‘
Jak děláme pasport stavby
Vycházíme ze zkušeností: Naše geodetická kancelář Visionplan-3D nabízí víc než deset let zkušeností v oboru. Za tu dobu jsme realizovali víc než tisícovku různorodých zakázek, a díky tomu si dokážeme poradit i s nevšedními situacemi a nekonvenčními objekty.
Využíváme nejmodernější technologie: Zakládáme si na pečlivém zaměření objektu prostřednictvím mobilního a statického laserového skenování. Díky této moderní technologii získáme maximálně detailní a přesné informace o nemovitosti v podobě tzv. mračna bodů, které tvoří miliony až miliardy bodů. Zachytíme tak i ty nejmenší detaily budovy. Námi vytvořená dokumentace je proto skutečně precizní, což značně usnadňuje práci projektantům – a v důsledku také šetří váš rozpočet a usnadňuje plánování prací.
Mračno bodů je navíc komplexní zdroj dat o budově, z něhož lze čerpat data v podobě řezů, pohledů a půdorysů i dodatečně. Pokud se tedy chystáte na rekonstrukci v budoucnu, s naším pasportem stavby budete mít spolehlivý a precizní zdroj informací pro tvorbu projektu.
Víme, co je potřeba, aby byly úřady spokojené: Moc dobře víme, že vyznat se v požadavcích úřadů a příslušných zákonech může být oříšek. Když se do pasportizace stavby pustíte s námi, máte jistotu, že vás v tom nenecháme a poradíme vám, jak splnit nároky katastru nemovitostí i stavebního úřadu, na co si dát pozor a jak se vyhnout některým slepým uličkám. Nakonec tak budou spokojení nejen úředníci, ale hlavně vy.
Podívejte se, jak vypadá služba dokumentace skutečného stavu objektu (neboli pasport stavby) a co od ní očekávat.
Chcete mít v pořádku dokumentaci ke svému majetku a splnit zákonnou povinnost? Plánujete rekonstrukci či demolici? Nebo se chystáte svoji nemovitost prodat či pronajmout? V každém případě budete potřebovat pasport stavby. Než si však službu objednáte, neváhejte se nám ozvat a zeptat se na vše, co vás zajímá. Konzultace je u nás nezávazná a samozřejmě zdarma. Společně probereme veškerá specifika vaší situace a případné nejasnosti. Stačí vyplnit kontaktní formulář a my se vám co nejdříve ozveme.
Chci konzultovat pasport stavby
Kde už jsme dělali pasporty staveb?
Pasport stavby dokážeme vyhotovit pro jakoukoliv nemovitost. Za více než deset let na trhu nám jich rukama prošel nespočet, od garáží a kapliček přes bytové domy nebo budovy vzdělávacích institucí až po průmyslové haly, sportovní objekty či dokonce hrady. Podívejte se na některé z nich.
ZŠ Petrovice u Sedlčan
Rok: 2023
Plocha: 8 900 m2
Metoda: Statické a mobilní laserové skenování
Výstupy: Půdorysy, řezy, pohledy, polohopisné a výškopisné zaměření
Účel: Podklad pro rekonstrukci
Kaple sv. Vojtěcha – Nebílovský Borek
Rok: 2024
Plocha: 130 m2
Metoda: Statické a mobilní laserové skenování
Výstupy: Půdorysy, řezy, pohledy, virtuální prohlídka
Účel: Podklad pro rekonstrukci
Tenisová hala – TJ Lokomotiva Plzeň
Rok: 2023
Plocha: 800 m2
Metoda: Statické laserové skenování
Výstupy: Půdorysy, řezy, pohledy, virtuální prohlídka
Účel: Podklad pro projekt demolice a výstavby nové haly
Hrad Zvíkov
Rok: 2019
Metoda: Mobilní a statické laserové skenování
Výstupy: Půdorysy, řezy, pohledy
Účel: Dokumentace skutečného stavu věží hradu (1500 m2)
Dokumentace historických fasád hradu (10 000 m2)
Mohlo by vás také zajímat:
Geodetické práce a služby nabízené kanceláří VISIONPLAN-3D
Geodetické zaměření a vytyčení: Jak na to v roce 2024?
Geometrický plán: Co to je a kolik stojí?
Rozdělení pozemku: Krok za krokem
Pasport stavby: Co musí obsahovat, cena, jak na to (2024)