Chystáte se stavět rodinný dům? V tom případě se neobejdete bez spolehlivého geodeta. Na stavbě se s ním setkáte hned několikrát – na starosti má totiž zaměření pozemku, vytyčení stavby, které předchází výkopovým pracím, a nakonec zaměření již dokončené stavby.
V článku se podíváme na:
- Postup geodetických prací na stavbě domu
- Zaměření pozemku pro projekt domu
- Jak probíhá zaměření pozemku?
- Proč je zaměření pozemku důležité?
- Vytyčení stavby
- Jak probíhá vytyčení stavby?
- Proč je vytyčení stavby důležité?
- Zaměření hotové stavby
- Jak probíhá zaměření hotové stavby?
- Proč je zaměření hotové stavby důležité?
- CENA – Kolik stojí vytyčení a zaměření stavby?
- Proč objednat tyto služby zrovna u nás?
Geodetické práce na stavbě domu
Geodet neboli zeměměřič vás bude provázet po celou dobu stavby vašeho domu. Nejprve provede geodetické zaměření pro projekt domu a vyhotoví podklad pro projektanta, který na základě vašich instrukcí naprojektuje stavbu. Jakmile budete mít hotový projekt a stavební povolení, tak přijede geodet vytyčit základy stavby a budoucí polohu zdiva. Na závěr stavby je důležité nechat zaměřit novou stavbu a zanést ji do katastru nemovitostí. Pojďme si jednotlivé kroky popsat podrobněji.
Postup geodetických prací na stavbě:
- Nejprve geodet provede zaměření pro projekt domu (polohopisný a výškopisný plán). Tento dokument se stává výchozím podkladem pro projektanta, který stavbu domu projektuje.
- Na základě hotové projektové dokumentace od projektanta geodet vytyčí stavbu (základy a zdivo) na pozemku a v její blízkosti dále umístí výškové body.
- Po dokončení stavby geodet provede zaměření její skutečné polohy, jehož účelem je vyhotovení geometrického plánu pro zanesení stavby do katastru nemovitostí.
Zaměření pozemku pro projekt domu (polohopisný a výškopisný plán)
Polohopisné a výškopisné zaměření pozemku odhalí jeho přesnou polohu vůči sousedním parcelám, komunikacím a inženýrským sítím. Zobrazí terénní nerovnosti na pozemku a v jeho okolí. Na základě polohopisných a výškopisných údajů geodet vyhotoví polohopisný a výškopisný plán, který slouží jako podklad pro projektanta domu.
Jak probíhá zaměření pozemku pro projekt domu
Aby mohli geodeti – třeba naše geodetická kancelář – zaměřit váš pozemek pro projekt budoucího domu, nejprve vás čeká úvodní bezplatná konzultace. Na ní společně probereme veškeré detaily potřebné k realizaci geodetického zaměření. Následně zeměměřiči váš pozemek v domluveném termínu navštíví a provedou samotné zaměření. Konečnou fází služby zaměření pozemku pro projekt domu je zpracování dat. Jeho výsledkem je krom polohopisného a výškopisného zaměření také seznam souřadnic, katastrální mapa a technická zpráva.
Proč je zaměření pozemku pro projekt domu důležité
Pro projektanta je polohopisný a výškopisný plán důležitý především proto, aby při navrhování stavby mohl dodržet minimální vzdálenosti od hranice pozemku a sousedních staveb a další legislativní požadavky. Zároveň mu geodetické zaměření umožňuje situovat stavbu na plochu polohově i výškově, rozvrhnout umístění objektů a cest na pozemku a napojit stavbu na inženýrské sítě.
Věděli jste, že pozemek je potřeba zaměřit nejen před plánovanou stavbou domu, ale také například při rozdělování pozemku, změně jeho hranic nebo při určení věcného břemene? Více se dozvíte v článku Geometrický plán: Co to je, kolik stojí a kdy ho potřebujete?
Vytyčení stavby
Jakmile geodet od projektanta domu obdrží projektovou dokumentaci, má za úkol vytyčit podle ní stavbu na pozemku. Geodetické vytyčení znamená znázornění důležitých bodů – například rohů plánovaného domu – fyzicky v místě stavby. Vytyčení je tak často jedním z prvních viditelných kroků, díky kterému poprvé na vlastní oči spatříte obrysy svého budoucího domu.
Jak probíhá vytyčení stavby
Přesnou pozici domu na pozemku geodet vyznačí přímo v terénu pomocí kolíků, které umístí do země v místech budoucích rohů základů. Dále geodet vytyčí body znázorňující obvod základů a vnitřního zdiva – k tomu se používají tzv. stavební lavičky. Ty stavebníkům slouží v prvních fázích stavby k fixaci vytyčených směrů a výšek. Zpravidla se umísťují v dostatečné vzdálenosti od budovaného objektu, aby se při stavebních činnostech nepoškodily. Jakmile se dokončí betonáž základů a obvodové zdi, lavičky se mohou odstranit.
Stavební lavičky však mají jednu nevýhodu: pokud se po vytyčení bodů prostřednictvím laviček se samotnou lavičkou něco stane (například vlivem stavebních prací), je pro stavebníka takřka nemožné zjistit, kde a jak lavička (respektive vytyčený bod) původně stála. Pak hrozí, že bude nutné znovu zavolat geodety a vytyčení opakovat.
Elegantnější cesta – která zajišťuje skutečnou jistotu, že bude objekt vypadat přesně tak, jak má – je vytyčení ve dvou fázích. V první fázi se vytyčí rohy základů za pomoci kolíků. Po vykopání a vylití základů se geodet přizve znovu, aby na hotové základy domu přesně vytyčil rohy budoucího zdiva pomocí hřebíčků. Tato varianta vytyčení stavby zaručuje přesnost a správnost průběhu celé stavby.
Proč je vytyčení stavby důležité
Teprve po geodetickém vytyčení stavby lze zahájit výkopové práce pro založení stavby a posléze určit přesnou polohu zdiva na základovou desku. Jinými slovy, bez vytyčení stavby geodetem nelze s procesem stavby začít.
Geodetické vytyčení stavby se ukončuje vystavením protokolu o vytyčení stavby (někdy se mu říká vytyčovací protokol). Ve vytyčovacím protokolu naleznete detaily o procesu vytyčení, např. předmět vytyčování, vytyčovací náčrt, způsob označení bodů a odevzdání vytyčovacích značek, potvrzení o jejich převzetí a v neposlední řadě porovnání projektovaných a vytyčených bodů. Bez vytyčovacího protokolu se neobejdete ani při kolaudaci – je nezbytnou součástí předávací dokumentace.
Zaměření hotové stavby
Geodet vás navštíví ještě jednou, a to po dokončení stavby domu, aby zaměřil jeho skutečnou polohu po dokončení a vypracoval geometrický plán. Ten slouží jednak k zanesení obrysu stavby do katastrální mapy, jednak se přikládá k formuláři ohlášení dokončené stavby nebo ke kolaudačnímu řízení.
Jak probíhá zaměření hotové stavby a tvorba geometrického plánu
Proces geodetického zaměření hotové stavby začíná úvodní konzultací. Na ní s geodety proberete konkrétní situaci a vaše požadavky. Posléze přichází na řadu zaměření stavby. Stejně jako v předchozích fázích, i tentokrát zeměměřiči dorazí na váš pozemek a provedou zaměření. Posledním krokem je zpracování získaných dat do podoby geometrického plánu.
Geometrický plán vám geodeti nejprve pošlou v podobě návrhu k nahlédnutí a odsouhlasení. Posléze se geometrický plán zasílá na katastrální úřad, který má 14 dní na jeho kontrolu a případné připomínky. Ve chvíli, kdy katastrální úřad geometrický plán potvrdí, zašle jej zpět geodetům, kteří vyhotoví potřebný počet výtisků a předají finální verzi plánu do vašich rukou.
Proč je zaměření hotové stavby důležité
Jak je zřejmé z odstavců výše, geometrický plán je nezbytným podkladem pro zanesení stavby do katastru nemovitostí. Pojí se s ním proto ještě další administrativní kroky. Finální geometrický plán si totiž musíte nechat schválit na příslušném stavebním úřadě. Teprve pak můžete požádat o zápis do katastru nemovitostí – na tento úkon má katastrální úřad zákonem danou lhůtu 30 dní. Jedním z posledních kroků je přihlášení k dani z nově vzniklé nemovitosti.
Dělá vám proces zápisu nové stavby do katastru nemovitostí vrásky? Obraťte se na naši geodetickou kancelář, rádi vám poradíme.
Cena vytyčení a zaměření stavby
Zajímá vás, kolik stojí geodetické zaměření a vytyčení stavby? Paušální cenu lze jen těžko určit, neboť se odvíjí od mnoha kritérií.
Parametry, které ovlivňují cenu geodetického vytyčení a zaměření:
- Velikost pozemku či stavby
- Složitost pozemku či stavby
- Množství vytyčovaných bodů
- Náročnost terénu aj.
Více informací o geodetickém vytyčení a zaměření, postupy, často kladené otázky a další podrobnosti najdete na stránkách jednotlivých služeb:
- Zaměření pozemku pro projekt domu
- Vytyčení stavby
- Geometrický plán – zanesení stavby do katastru nemovitostí
Potřebovali byste odhad ceny geodetického zaměření či vytyčení ve vašem konkrétním případě? Sháníte geodeta v okolí Plzeňského kraje? Kontaktujte nás a získáte nezávaznou konzultaci zdarma.
Proč objednat geodetické vytyčení a zaměření u nás?
Rádi byste celým procesem stavby domu prošli se spolehlivými geodety, kteří mají dlouholeté zkušenosti a můžete se na ně kdykoliv obrátit? V tom případě jsme pro vás ti praví. Můžeme vám nabídnout:
Reference
Zkušenosti našich zákazníků jsou pro nás tou nejlepší vizitkou. Podívejte se na naše minulé zakázky.
Zkušenosti
V oboru geodézie se pohybujeme více než 8 let a realizovali jsme přes tisícovku geodetických zakázek. Umíme poradit – a sami si poradíme i s netradičními úkoly.
Poradenství
Moc dobře víme, že proces stavby domu snadno přeroste přes hlavu, obzvláště pokud s ním nemáte žádné předchozí zkušenosti. Rádi vám proto poradíme s administrativními postupy a jednotlivými kroky.
Flexibilitu
Včera bylo pozdě? Pro spěch máme pochopení. Dokážeme se vám přizpůsobit a v případě potřeby doručíme výstupy v řádech dnů.
Kvalitu
Kvalitní a precizně provedené geodetické výstupy vám ušetří čas i peníze. K jejich tvorbě používáme ty nejmodernější geodetické technologie a přístroje.
Mám zájem o nezávaznou konzultaci
Shrnutí
Jestliže uvažujete o stavbě rodinného domu, nepodceňte výběr kvalifikovaného a spolehlivého geodeta. Potřebovat od něj totiž budete minimálně tři geodetické úkony – zaměření pozemku pro projekt domu, vytyčení stavby a následné zaměření domu pro zanesení do katastrální mapy. Jestliže všechny práce zadáte jednomu zkušenému geodetovi nebo geodetické kanceláři (třeba právě nám), celý proces stavby se tak výrazně urychlí, zjednoduší a zlevní.
Hledáte geodeta v okolí Plzně nebo se chcete zeptat na upřesňující informace? Neváhejte kontaktovat naši geodetickou kancelář.
Mohlo by vás také zajímat:
Geodetické práce a služby nabízené kanceláří VISIONPLAN-3D
Geodetické zaměření a vytyčení: Jak na to v roce 2024?
Geometrický plán: Co to je a kolik stojí?
Rozdělení pozemku: Krok za krokem
Pasport stavby: Co musí obsahovat, cena, jak na to (2024)