GEOMETRICKÝ PLÁN
Máte pozemek a chcete jej rozdělit z důvodu prodeje nebo vypořádání spoluvlastnických podílů? Dokončili jste stavbu domu či garáže a potřebujete objekt zkolaudovat? Chcete na pozemku vyhotovit věcné břemeno, ať už kvůli inženýrským sítím nebo zajištění přístupu?
V tom případě potřebujete geometrický plán. Jedná se o technický podklad, který je nezbytnou součástí úpravy údajů v katastru nemovitostí. Vyhotovíme geometrický plán pro vaše potřeby a pomůžeme vám také s tím, aby bylo jednání s katastrálním úřadem hladké a rychlé.
Co od nás můžete očekávat?
- Konzultace a individuální posouzení zdarma
- Vyhotovení geometrického plánu dle účelu
- Předání geometrického plánu do vašich rukou
- Poradíme vám při jednání s úřady
CO JE GEOMETRICKÝ PLÁN?
Geometrický plán je technický nástroj, bez něhož se neobejde žádný zápis vlastnických a jiných věcných práv do katastru nemovitostí ani úprava údajů, které jsou v katastru zapsané. Právě proto je geometrický plán neoddělitelnou součástí všech právních dokumentů souvisejících s nemovitostmi, jako je kupní či darovací smlouva, kolaudační rozhodnutí, zanesení stavby do katastru nemovitostí, rozdělení pozemku, vyznačení věcného břemene, zpřesnění hranic pozemku atd.
KDO MŮŽE GEOMETRICKÝ PLÁN VYHOTOVIT?
Geometrický plán může vypracovat pouze úředně oprávněný geodet nebo geodetická kancelář nabízející zeměměřické služby.
KDY JE GEOMETRICKÝ PLÁN POTŘEBA?
Zápis stavby do katastru nemovitostí
Postavili jste si rodinný dům nebo garáž a chcete stavbu nechat zkolaudovat? Vyzval vás katastrální nebo stavební úřad k zapsání a legalizaci stávající stavby? V tom případě je potřeba vyhotovit geometrický plán, na jehož základě zapíšete stavbu do katastru nemovitostí. Více informací najdete na stránce Geometrický plán – zápis stavby do katastru nemovitostí.
Rozdělení pozemku
Rádi byste rozdělili svůj pozemek na více parcel, ať už z důvodu plánovaného prodeje, darování nebo výměny pozemků? Pokud se zamýšlenou změnou souhlasí stavební úřad, nastal čas zhotovit geometrický plán s vyznačenými hranicemi nově vzniklých pozemků. Dokument následně přiložíte k formuláři Návrh na vklad do katastru nemovitostí. Více informací najdete na stránce Geometrický plán – rozdělení pozemku.
Vyznačení věcného břemene
Vedou přes váš pozemek cizí inženýrské sítě? Nemáte k němu zajištěný přístup? Potřebuje soused využívat část vašeho pozemku jako příjezdovou cestu ke svému domu, garáži nebo chalupě? V tom případě bude nutné vyhotovit geometrický plán pro vyznačení věcného břemene. Více informací najdete na stránce Geometrický plán – vyznačení věcného břemene.
CO GEOMETRICKÝ PLÁN OBSAHUJE?
Součástí geometrického plánu je:
- tabulka se základními údaji o zhotoviteli a katastrálním území;
- výkaz dosavadního a nového stavu údajů katastru nemovitostí – druh pozemku, výměra, způsob využití, parcelní číslo;
- grafické znázornění – vyznačení všech zamýšlených změn na výřezu katastrální mapy;
- seznam souřadnic – seznam bodů vyznačených na grafickém znázornění.
CENA ZA GEOMETRICKÝ PLÁN
Cena geometrického plánu se odvíjí od účelu jeho tvorby, složitosti terénu a situace, dojezdové vzdálenosti a především velikosti samotného pozemku. Pro konkrétní cenovou kalkulaci se nám ozvěte pomocí kontaktního formuláře. Vytvoříme vám cenovou nabídku na míru a následně od nás dostanete kvalitně a rychle zpracovaný geometrický plán.
PROČ SI VYBRAT FIRMU VISIONPLAN-3D s.r.o.
10 LET ZKUŠENOSTÍ
Na trhu působíme již 10 let a nyní nově pod hlavičkou firmy VISIONPLAN-3D s.r.o.
1000+
VÍCE NEŽ TISÍC REALIZOVANÝCH ZAKÁZEK
Za osm let zkušeností jsme realizovali stovky zakázek napříč všemi obory geodézie.
RYCHLOST
ČASTO KLADENÉ DOTAZY KE GEOMETRICKÉMU PLÁNU
Potřebuji vyhotovit geometrický plán, koho mám oslovit?
Pokud potřebujete vyhotovit geometrický plán, je třeba oslovit úředně oprávněného geodeta nebo geodetickou kancelář nabízející zeměměřičské služby. Obvykle se vyplatí poohlédnout se po geodetické firmě nebo geodetovi ve vašem okolí. Do nákladů na vypracování geodetického plánu je totiž třeba započítat také náklady na dopravu. Jestliže hledáte geodeta, neváhejte nás kontaktovat!
Co ode mě bude geodet potřebovat, aby mohl vyhotovit geometrický plán?
Geodet od vás bude nejprve potřebovat parcelní číslo pozemku, název katastrálního území, ve kterém se pozemek nachází, a také důvod tvorby geometrického plánu. Veškeré další podklady si vyžádá přímo na katastrálním úřadě. Jakmile jsou hotové všechny náležitosti (např. schválení plánovaných změn ze strany stavebního úřadu), provede geodet potřebné zaměření. Na jeho základě vznikne geometrický plán.
Jak dlouho trvá zhotovení geometrického plánu?
Doba zpracování geometrického plánu závisí na několika okolnostech. V prvé řadě záleží na aktuální vytíženosti geodeta nebo geodetické kanceláře. Počítat je třeba také s prodlevami na straně úředníků: 2–3 dny obvykle trvá obstarání podkladů z katastrálního úřadu, až 14 dní je často nutné počkat na potvrzení geometrického plánu. Standardně proto geometrický plán obdržíte do 3–4 týdnů od zahájení spolupráce s geodetem. Dokument dostanete v několika kopiích neboli paré, z nichž každá obsahuje podpis a kulaté úřední razítko se státním znakem.
Kdy je potřeba vyhotovit geometrický plán za účelem vymezení rozsahu věcného břemene?
Nutnost vypracování geometrického plánu záleží v případě věcného břemene na tom, zda se břemeno vztahuje k celému pozemku, nebo jenom k jeho části. Pokud je věcným břemenem zatížený celý pozemek, geometrický plán nepotřebujete. Pokud se však věcné břemeno vztahuje pouze k určité oblasti pozemku, geodet musí pozemek zaměřit a na základě toho vypracovat geometrický plán.
U svého rodinného domu jsem si postavil garáž/dílnu/zahradní domek. Budu potřebovat geometrický plán pro zápis stavby do katastru nemovitostí?
Záleží na velikosti stavby. Do katastru nemovitostí je nutné zapsat všechny stavby na pozemku, jejichž výměra činí alespoň 16 m². V případě garáže a přístavby ke stávající budově na ploše objektu naopak nezáleží – přístavbu i garáž je třeba zanést do katastrální mapy v každém případě. Pokud si nejste jisti, situace, které vyžadují vyhotovení geometrického plánu a jeho doložení na katastrální úřad, jsou uvedeny v § 79 vyhlášky č. 357/2013 Sb. Vyhláška o katastru nemovitostí.
Geometrický plán mám zpracovaný, co dál?
Ve chvíli, kdy máte v ruce vypracovaný geometrický plán, můžete zažádat o zaznamenání veškerých změn do katastru nemovitostí na základě návrhu na vklad nebo ohlášení změny. Veškeré potřebné formuláře pro návrh na vklad do katastru nemovitostí najdete na webových stránkách ČÚZK.
KAM DÁLE?
POTŘEBUJETE PORADIT NEBO OBJEDNAT GEOMETRICKÝ PLÁN?
Zavolejte nám nebo nám napište a my vám zdarma poradíme nebo poskytneme konzultaci!