Geometrický plán je technický podklad, který se vyhotovuje na základě geodetického měření. Potřebovat ho budete v momentě, kdy chcete do katastrální mapy zanést nějakou změnu – například změnu hranice pozemku, stavbu domu nebo průběh věcného břemene.
V našem článku se dozvíte..
- Co to je geometrický plán
- Kdy geometrický plán potřebujete
- Kdy ho naopak nepotřebujete
- Co geometrický plán obsahuje
- Kdo vám ho vyhotoví
- Jak dlouho trvá jeho příprava
- Kolik stojí geometrický plán
- Možné účely geometrického plánu
Co je geometrický plán
Geometrický plán je výstupem zeměměřické činnosti, bez kterého se neobejde žádný zápis vlastnických a jiných věcných práv do katastru nemovitostí. Stává se tak nedílnou součástí listin, na jejichž základě se zápis do katastru uskutečňuje. Typicky se tak přikládá ke kupní nebo darovací smlouvě, kolaudačnímu rozhodnutí, rozhodnutí o přidělení čísla popisného nebo k ohlášení dokončené stavby. Dále se vyhotovuje v případě zpřesnění hranic pozemku, zanesení stavby do katastru nemovitostí, rozdělení pozemku nebo zápisu věcného břemene.
Kdy je potřeba volat geodeta?
Služby geodeta budete potřebovat vždy, když na části vašeho pozemku dojde ke změně, kterou je nutné zapsat a zakreslit do katastru nemovitostí.
Geometrický plán se vyhotovuje konkrétně v těchto případech
● rozdělení nebo scelení pozemku
● změny hranice pozemku
● vyznačení nebo změna obvodu budovy
● vyznačení věcného břemene
● vyznačení práva stavby
● změny obvodu stavby (přístavba)
● doplnění pozemku dosud evidovaného ve zjednodušené evidenci do katastru
Kdy geometrický plán není potřeba
V případě, že se změna vlastnického nebo jiného věcného práva týká celého stávajícího pozemku a nedochází ke změně hranice pozemku, není třeba volat geodeta.
Co geometrický plán obsahuje
● tabulka se základními údaji o zhotoviteli a katastrálním území
● výkaz dosavadního a nového stavu údajů katastru nemovitostí – druh pozemku, výměra, způsob využití, parcelní číslo
● grafické znázornění – vyznačení všech zamýšlených změn na výřezu katastrální mapy
● seznam souřadnic – seznam bodů vyznačených na grafickém znázornění
Geometrický plán musí nakonec ověřit úředně oprávněný zeměměřický inženýr a potvrdit katastrální úřad. Vytištěná verze (listinná forma) geometrického plánu obsahuje podpis a kulaté úřední razítko se státním znakem.
Kdo geometrický plán vyhotoví
Geometrický plán zpracovává úředně oprávněný geodet nebo geodetická kancelář nabízející zeměměřické služby. Na začátku spolupráce od vás geodet bude potřebovat znát parcelní číslo pozemku a název katastrálního území, ve kterém se pozemek nachází. Na základě těchto údajů si další potřebné podklady vyžádá přímo na katastrálním pracovišti a po předložení souhlasu stavebního úřadu se zamýšlenými změnami na pozemku provede jeho zaměření. Vyhotovený plán obdržíte v několika kopiích (přesný počet záleží na druhu následného řízení).
Pokud potřebujete vyhotovit geometrický plán, vždy se vyplatí poohlédnout po místní geodetické firmě nebo geodetovi. Do nákladů je totiž třeba započítat také náklady jeho na dopravu. Hledáte geodeta? Kontaktujte naší kancelář.
Jak dlouho trvá vyhotovení geometrického plánu
Doba zpracování závisí na několika faktorech. Jedním z nich je vytíženost geodeta nebo geodetické kanceláře. Prodlevy běžně vznikají také na straně úředníků. 2–3 dny vám bude trvat obstarání podkladů z katastrálního úřadu a až 14 dní si počkáte na potvrzení geometrického plánu. Běžně proto geometrický plán obdržíte do 3–4 týdnů od zahájení spolupráce s geodetem.
Jakmile v rukou držíte vypracovaný geometrický plán, můžete zažádat o zaznamenání veškerých změn do katastru nemovitostí, a to na základě návrhu na vklad nebo ohlášení změny.
Cena za geometrický plán
Cena geometrického plánu se odvíjí od účelu jeho tvorby, složitosti terénu a situace, dojezdové vzdálenosti a především velikosti samotného pozemku. Pro konkrétní cenu je proto třeba promluvit přímo s geodetem.
Spojte se s námi a my vám vytvoříme nezávaznou nabídku. Geometrické plány děláme nejen pro soukromé osoby ale i pro firmy – projekční kanceláře, developery, architekty a další. Podívejte se na naše služby.
Mám zájem o nezávislé nacenění
Možné účely geometrického plánu
1) Rozdělení pozemku
Chystáte se váš stávající pozemek rozdělit na více parcel, ať už za účelem prodeje, darování, nebo výměny pozemků? Jestliže vám příslušný stavební úřad zamýšlenou změnu odsouhlasí, je ten pravý čas zavolat geodeta. Ten nově vzniklé hranice pozemků zanese do geometrického plánu, který následně přiložíte k formuláři “návrh na vklad do katastru nemovitostí”. Čtěte podrobnější návod, jak rozdělit pozemek v roce 2022.
TIP: Stáhněte si veškeré potřebné formuláře pro návrh na vklad do KN.
2) Změna hranice pozemku
Obdobný postup vás čeká i v případě změny hranice pozemku – například po dohodě se sousedem. Nejprve zažádejte o souhlas se změnou na příslušném stavebním úřadě a až poté pozvěte na pozemek geodeta, který pozemek zaměří a vytyčí.
Potřebuji změnit hranici pozemku
3) Zanesení stavby nebo přístavby do katastru nemovitostí
Geometrický plán se přikládá k ohlášení dokončené stavby a také k žádosti o přidělení čísla popisného/evidenčního. To znamená, že je ho třeba vyhotovit nejen v případě dokončení novostavby, ale také po rekonstrukci domu, při které došlo ke změně půdorysu stavby (typicky se jedná o přístavbu). Pozor, geometrický plán je potřeba vyhotovit i v případě, že dojde ke změně půdorysu budovy – a to jak v důsledku přístavy, tak demolice.
Pro více podrobností čtěte Geometrický plán pro zápis stavby do katastru nemovitostí.
4) Vymezení rozsahu věcného břemene
Vztahuje se na váš pozemek nebo jeho část, takzvané věcné břemeno? Typicky se jedná o situaci, kdy část vašeho pozemku využívá váš soused jako příjezdovou cestu ke svému domu nebo se na vašem pozemku nachází cizí inženýrská síť. Jestliže se věcné břemeno vztahuje k celému pozemku, geometrický plán nepotřebujete. Pokud se však vztahuje pouze k jeho části, geodet musí pozemek zaměřit a na základě toho vypracovat geometrický plán.
Více informací o službě vyznačení věcného břemene.
Shrnutí
Jestliže se na svém pozemku chystáte provádět změny, které bude nutné zanést do katastru nemovitosti, obraťte se na kvalifikovaného a spolehlivého geodeta, který vám zhotoví geometrický plán. Nezapomeňte, že je vždy výhodnější oslovit geodeta z vašeho okolí – v opačném případě se náklady na jeho dopravu mohou vyšplhat do značné výše.
Hledáte geodeta nebo se chcete zeptat na cenu geometrického plánu? Neváhejte kontaktovat naši kancelář nebo se rovnou podívejte na podrobnosti služby geometrický plán.
Mohlo by vás také zajímat:
Geodetické práce a služby nabízené kanceláří VISIONPLAN-3D
Geodetické zaměření a vytyčení: Jak na to v roce 2024?
Geometrický plán: Co to je a kolik stojí?
Rozdělení pozemku: Krok za krokem
Pasport stavby: Co musí obsahovat, cena, jak na to (2024)