FOTOGRAMMETRIE
Potřebujete získat geodetická data z většího území? Jsou místa, která je nutné zdokumentovat, těžko přístupná? Chcete podklady pro projekční činnost, ale metoda laserového skenování není kvůli rozsáhlosti a typu terénu nebo objektu vhodná? Je vaším cílem zhotovení digitálního modelu terénu, ale nevíte, jakou metodu pro získání dat využít? V tom případě je metoda digitální fotogrammetrie právě pro vás.
CO JE FOTOGRAMMETRIE
Digitální fotogrammetrie je nástupcem klasické fotogrammetrie. Tato metoda využívá k získání potřebných dat digitální letecké snímky. To umožňuje navázat touto technologií tam, kde začínají limity klasického laserového skenování: tedy na rozsáhlých plochách nebo v hůře dostupných lokalitách. Uplatnění a možnosti využití fotogrammetrie se díky nástupu stále výkonnější výpočetní techniky neustále rozšiřují. Vděčíme za to především bezpilotním leteckým prostředkům, jež umožňují vznik letecké bezpilotní digitální fotogrammetrie.
Fotogrammetrie má mnoho výhod. Jedná se o bezkontaktní metodu, snímání a měření se tedy odehrává bez přímého kontaktu s měřeným objektem. Podstatným rysem je, že snímky měřeného objektu vznikají v jednom okamžiku. Díky tomu se tato metoda skvěle hodí k časosběrným měřením a vyhodnocování změn sledovaného objektu, ať už jsou způsobené lidskou činností nebo přírodními procesy.
VYUŽITÍ LETECKÉ BEZPILOTNÍ DIGITÁLNÍ FOTOGRAMMETRIE
Aplikace metody je obdobná jako u technologie laserového skenování a své využití tak najde především v projekční činnosti, sledování větších územních celků, prostorové vizualizaci, dokumentaci staveb, mapování, určování kubatur a archeologii.
- Podklad pro projekční činnost
- Dokumentace skutečného stavu objektu
- Digitální model terénu
- Vizualizace prostorových dat
- Výpočty kubatur
- Zachycení těžko přístupných nebo vzdálených objektů
- A další
V rámci služby letecké bezpilotní digitální fotogrammetrie vám nasnímáme zadaný objekt nebo lokalitu tak, aby pro vás byla získaná data maximálně využitelná. Obvyklým výstupem jsou detailní ortofotomapy měřeného území, digitální modely terénu, výpočty kubatur na základě opakovaných snímkování a 3D mračna bodů snímaných objektů ve skutečných barvách.
Nejste si jisti, jakou metodu k zachycení nebo zaměření objektu či území máte zvolit? Ozvěte se nám a my navrhneme nejlepší řešení na míru vašim potřebám.
PROČ ZVOLIT METODU LETECKÉ BEZPILOTNÍ DIGITÁLNÍ FOTOGRAMMETRIE
Díky této moderní technologii, jež se v geodézii postupně ustavuje a rozvíjí, získáte cenná data z větších územních celků nebo obtížně přístupných míst, a to bez omezování provozu, a navíc v jednom časovém okamžiku. Investované peníze se vám vrátí v podobě ortofotomapy území ve vysokém rozlišení nebo jako detailní mračna bodů se skutečnými barvami, pomocí kterých si uděláte přesnou představu o území nebo stavebním objektu. Tyto informace se posléze stanou výborným podkladem pro projekční nebo dokumentační činnost.
FOTOGRAMMETRIE KROK ZA KROKEM
Konzultace
V případě, že se rozhodnete využít technologii letecké bezpilotní digitální fotogrammetrie, nejprve s vámi probereme veškeré technické záležitosti ohledně snímkovaného objektu nebo lokality. Stěžejními oblastmi jsou předpokládané využití dat, požadavek na rozlišení fotografických snímků a detailnost výsledného mračna bodů.
V rámci konzultace vám poradíme se vším, co bude potřeba – naším cílem je, aby dodaný podklad splňoval všechny potřebné parametry. Úvodní konzultace je samozřejmě zdarma.
Letecké snímkování
Na základě vámi stanovených parametrů výstupu určíme výšku letu, hustotu snímkování a tím pádem i dobu provádění prací. Je nutné let pečlivě naplánovat a vyhodnotit terénní překážky, povětrnostní vlivy a zejména pravidla a omezení pro konkrétní lokality, která vydává Úřad pro civilní letectví.
V dohodnutý termín, jenž závisí zejména na vhodném počasí, provedeme přípravné geodetické práce. Ty spočívají ve stabilizaci a zaměření vlícovacích a kontrolních bodů k zajištění větší přesnosti výsledku. Následně provedeme snímkovací lety dle plánu.
Zpracování a předání dat
Po realizaci snímkovacích letů se provádí kontrola nasnímaných dat a jejich zpracování v moderních softwarových aplikacích. Výstupem mohou být 3D mračna bodů, ortofota oblasti, digitální modely terénu, výpočty kubatur aj. K datům od nás dostanete také technickou zprávu dokumentující dosažené přesnosti a zvolené postupy.
CO JE VÝSTUPEM LETECKÉ BEZPILOTNÍ DIGITÁLNÍ FOTOGRAMMETRIE
Na základě letecké bezpilotní digitální fotogrammetrie od nás můžete získat vizualizaci lokality, ortofotomapu nebo mračno bodů o vámi zvolených parametrech.
Nejste si jisti parametry, se kterými snímkování provést? Kontaktujte nás a my vám v rámci bezplatné konzultace poradíme a doporučíme nejvhodnější postupy a parametry tak, abychom dosáhli nejlepšího poměru mezi cenou, využitelností dat a rychlostí.
Potřebujete navrhnout řešení na míru? Nejste si jisti, jestli je pro vás fotogrammetrie vhodnou metodou? Máte pro nás netradiční zadání? Fotogrammetrie je využitelná ve velmi širokém spektru aplikací. Kontaktujte nás a společně najdeme optimální řešení.
TERMÍN A CENA
Termín dodání a cena jsou parametry, které závisí na velikosti a složitosti lokality nebo objektu, na zvolených parametrech rozlišení výsledných snímků a na případných omezeních v rámci leteckých předpisů. V případě jednoduchých a malých objektů nebo lokalit jsme vám schopni dodat výstupy v řádech dnů až týdnů. Vzhledem k tomu, že každé letecké snímkování je něčím unikátní, neváhejte nás nezávazně poptat. Vytvoříme vám cenovou nabídku na míru a dohodneme se na termínu dodání, který vám bude maximálně vyhovovat.
PROČ SI VYBRAT FIRMU VISIONPLAN-3D s.r.o.
10 LET ZKUŠENOSTÍ
Na trhu působíme již 10 let a nyní nově pod hlavičkou firmy VISIONPLAN-3D s.r.o.
1000+
VÍCE NEŽ TISÍC REALIZOVANÝCH ZAKÁZEK
Za osm let zkušeností jsme realizovali stovky zakázek napříč všemi obory geodézie.
REALIZACE NEKONVENČNÍCH ZAKÁZEK
Potřebujete zachytit nekonvenční objekt nebo má zaměření sloužit k nějakým speciálním účelům? My Vám nalezneme řešení tak, aby bylo funkční, kvalitní a cenově dostupné.
V oblasti zpracování prostorových dat máme bohaté zkušenosti. Pomocí letecké bezpilotní digitální fotogrammetrie chceme rozšířit naši nabídku o nové možnosti a aplikace pro stávající i nové partnery. Dokážeme poskytnout vysoce kvalitní data, a to za příznivou cenu a v rozumném termínu.
ČASTO KLADENÉ DOTAZY
Jaký je rozdíl mezi fotogrammetrií a laserovým skenováním?
Fotogrammetrie využívá k získání dat letecké snímkování, které se provádí kolmo k povrchu zaměřovaného objektu nebo lokality. Díky využití bezpilotních leteckých prostředků (zejména dronů) umožňuje tato metoda zpracovat i těžko přístupné oblasti a terény tak, aby byl výstup přesný, detailní a komplexní. Laserové skenování, které se provádí ze země, oproti tomu umožňuje zaměřit kompletní stav objektu, a to včetně fasád či vnitřních prostor, kde fotogrammetrie není příliš vhodná. Díky fotogrammetrii lze vytvořit například ortofotomapy či získat podklady ke složitějším geografickým analýzám a kartografickým výpočtům. Obě metody se mohou v konkrétních zadáních velmi dobře doplňovat.
Co všechno může být výstupem fotogrammetrie?
Výstupem fotogrammetrie bývají ortofotomapy, vizualizace lokality nebo 3D mračna bodů. Na základě této metody je možné provést výpočet kubatur, vytvořit digitální model terénu nebo doplnit data k dokumentaci skutečného stavu objektu či jiné projekční činnosti. Pokud si nejste jisti, jestli je fotogrammetrie pro vaše účely vhodná, neváhejte se nám ozvat. Nezávazně s vámi zkonzultujeme vaši situaci a poradíme nejvhodnější metodu zaměření.
Může se letecká digitální fotogrammetrie provádět kdekoliv?
Jak se to vezme. Letecká bezpilotní fotogrammetrie nám umožňuje dostat se i do těžko přístupných míst, takže značně rozšiřuje možnosti získání dat k projekční činnosti. Jsou zde však jisté limity, stanovené především Úřadem pro civilní letectví. Letecké snímkování je tedy nutné provést vždy v souladu s předpisy Úřadu pro civilní letectví, jenž vydává pravidla a omezení pro konkrétní lokality. Zajištění veškerých potřebných povolení k leteckému snímkování, které naše kancelář provede, je samozřejmě součástí služby fotogrammetrie.
Co když je v domluvený den snímkování špatné počasí, např. velký vítr?
Pokud v předem domluvený den nepřeje počasí (např. fouká velmi silný vítr), budeme muset proces snímkování odložit na jiný vhodnější termín. Vždy se ale snažíme plánovat provedení fotogrammetrie i s ohledem na počasí, abychom se takovému scénáři vyhnuli.
Jak vypadá ortofotomapa?
Ortofotomapa, jeden z možných výstupů fotogrammetrie, je tvořená reálnými snímky zemského povrchu. Těchto snímků, vyfocených kolmo k zemskému povrchu, musí být k tvorbě mapy dostatečné množství a s velkým překryvem – to zajistí, že část foceného zemského povrchu “nezastíní” vysoké budovy. Z mozaiky leteckých snímků posléze vznikne kompletní mapový podklad, který může sloužit k mnoha účelům. Tvorba ortofotomapy má samozřejmě své náležitosti, snímky je třeba umístit to souřadného systému a upravit dle výškových poměrů daného území. Ortofotomapy jsou užitečné zejména díky své vysoké vypovídající hodnotě, úplnosti, přehlednosti a množství zachycených detailů.
Potřebuji vytvořit digitální model terénu. Je fotogrammetrie vhodná metoda?
Ano, fotogrammetrie je jedna z metod, kterou používáme k tvorbě digitálního modelu terénu, (spolu s laserovým skenováním a polohopisným a výškopisným zaměřením). Pokud si přejete vytvořit digitální model terénu, v rámci úvodní konzultace se společně domluvíme na konkrétním typu výstupu a použitých metodách. Na základě samotného digitálního modelu lze vytvořit spoustu dalších dílčích výstupů. Více informací najdete na stránce Digitální model terénu. Máte-li konkrétní zadání, které byste rádi konzultovali, zavolejte nám nebo se ozvěte prostřednictvím našeho kontaktního formuláře.
KAM DÁLE?
POTŘEBUJETE PORADIT NEBO OBJEDNAT FOTOGRAMMETRII?
Zavolejte nám nebo nám napište a my vám zdarma poradíme nebo poskytneme konzultaci!