ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Jaký je rozdíl mezi digitálním modelem povrchu (DMP) a digitálním modelem reliéfu (DMR)?

Zatímco digitální model povrchu obsahuje také vegetaci (např. stromy) a budovy, jež se v zaměřované lokalitě nacházejí, z digitálního modelu reliéfu jsou vegetace i další objekty odstraněny. Díky tomu nabízí digitální model reliéfu „čistý“ povrch terénu, který je vhodný třeba k tvorbě vrstevnicového plánu lokality, jako podklad k výpočtům kubatur nebo ke zhotovení trojúhelníkové sítě terénu (TIN). Digitální model povrchu se oproti tomu využívá například při zjišťování zastínění či při tvorbě vizualizací.

Nevím jistě, jaký typ výstupu budu potřebovat. Můžu se na vás obrátit?

Samozřejmě. Tvorbou a měřením digitálních modelů terénů se zabýváme už mnoho let, a proto máme v této oblasti bohaté zkušenosti. Dokážeme vám poradit, jak koncipovat výsledné podklady, aby pro vás byly co nejvíce přínosné a využitelné. Samozřejmostí je také výběr vhodné metody zaměření, ať už se jedná o laserové skenovánípolohopisné a výškopisné zaměření, fotogrammetrické měření nebo jejich kombinaci.

Jaké metody se využívají k tvorbě digitálního modelu terénu?

Naše geodetická kancelář využívá k tvorbě digitálního modelu terénu moderní technologie, k nimž patří laserové skenovánífotogrammetrie nebo data GNSS a tachymetrie. Ze zkušenosti víme, že pouze kvalitní a detailní vstupní data zaručují dostatečnou přesnost a hustotu digitálního modelu terénu, a tím výrazně ulehčují a zefektivňují navazující projekční činnost.

K čemu slouží virtuální prohlídka? Proč si tuto doplňkovou službu objednat?

Virtuální prohlídka využívá nejmodernější technologie, díky nimž se můžete z pohodlí domova „procházet“ po určité lokalitě, pozemku nebo objektu přímo ve svém počítači či tabletu. Pokud se rozhodnete doplnit digitální model terénu o tuto službu, ušetříte především čas (a pohonné hmoty). Díky virtuální prohlídce nemusíte dojíždět na místo z důvodu pořizování fotodokumentace, a navazující projekční činnost je tak ještě rychlejší a jednodušší.

Potřebuji vytvořit TIN, je toto služba pro mě? 

Rozhodně ano. TIN (trojúhelníková síť terénu) je jedním z typů výstupu, který při tvorbě digitálního modelu terénu (DMT) nabízíme. Jedná se o výstup tvořený pomocí nepravidelných trojúhelníků, jež poskytují plně definovaný a spojitý model terénu.

Mám digitální model terénu a nyní potřebuji vypočítat kubaturu. Je to možné?

Ano. Výpočet kubatur na podkladech digitálního modelu terénu je jedna z nejjednodušších, nejrychlejších a nejpřesnějších variant. Umíme také do stávajícího modelu terénu zapracovat vámi navržený projekt, vytvořit model terénu budoucího stavu a vypočítat bilanci navezeného a odvezeného materiálu, což se osvědčuje u projektů komunikací, vodních toků či vodních nádrží. Ozvěte se nám prostřednictvím kontaktního formuláře a v rámci bezplatné nezávazné konzultace prodiskutujeme vše, co vás zajímá.

Od čeho se odvíjí celková cena digitálního modelu terénu?

Vzhledem k tomu, že každý digitální model terénu je individuální a má zcela specifické určení, je potřeba cenu služby stanovit až na základě konzultace a definování všech náležitostí DMT i použitých metod. Právě využité metody zaměření, množství a typ výstupů a také velikost a další vlastnosti lokality mají rozhodující vliv na konečnou cenu. V rámci bezplatné konzultace prodiskutujeme všechny vaše požadavky a určíme konkrétní postup. Samozřejmostí je nezávazná cenová nabídka, díky níž budete přesně vědět, jaké výstupy dostanete do rukou i jaká bude finální cena služby. Máte-li o konzultaci zájem, stačí zavolat nebo nám napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.

KAM DÁLE?

POTŘEBUJETE PORADIT NEBO CHCETE OBJEDNAT DIGITÁLNÍ MODEL TERÉNU?

Zavolejte nám nebo nám napište a my vám zdarma poradíme nebo poskytneme konzultaci!