DIGITÁLNÍ MODEL TERÉNU (DMT)
Potřebujete data k projektování zemních prací, úpravě vodních toků nebo nádrží? Chcete zjistit kubaturu zeminy v určité lokalitě? Plánujete terénní úpravy? Potřebujete vytvořit vizualizaci povrchu? Digitální model terénu (DMT) zajistí potřebná data, a to pro jakékoliv území a v adekvátní podrobnosti. Výstupem může být například 2D nebo 3D vrstevnicový plán, trojúhelníková síť, hypsometrický model či model obsahující reálné barvy.
CO JE DIGITÁLNÍ MODELU TERÉNU
Digitální model terénu je 3D model terénu v určité lokalitě. Zpravidla se rozděluje na digitální model reliéfu (DMR) a digitální model povrchu (DMP). V případě DMR se jedná o prostorový 3D model terénu, ze kterého se odstraní či odfiltrují informace o vegetaci nebo budovách. Výsledkem je tedy 3D model terénu, z něhož lze získat například vrstevnicový plán lokality. Digitální model povrchu (DMP) je trojrozměrný model určité oblasti, jenž zahrnuje také vegetaci a budovy. Tento model terénu lze využít například při zjišťování zastínění nebo při tvorbě vizualizací.
Digitální modely terénu lze vytvářet pro jakékoliv území v dohodnuté podrobnosti. Na základě vašich potřeb a zadání zvolíme adekvátní měřické postupy a technologie, které nám umožní dosáhnout těch nejlepších výsledků. Digitální modely terénu lze zhotovit na podkladě leteckého laserového skenování, fotogrammetrie, pozemního laserového skenování nebo standardního tachymetrického měření kombinovaného s metodou GNSS.
VYUŽITÍ DIGITÁLNÍHO MODELU TERÉNU
Využití digitálního modelu terénu je skutečně široké. Ve stavebnictví se hojně využívá digitální model reliéfu (DMR), který neobsahuje informace o budovách a vegetaci. Na jeho základě lze projektovat různé zemní práce, úpravy vodních toků nebo nádrží, počítat kubatury zemin atd.
- Projektování budov, komunikací, vodních toků a ploch
- Projektování skládek odpadů
- Projektování deponií
- Projektování terénních úprav
- Vizualizace oblastí
- Výpočty kubatur
- Součást polohopisného a výškopisného zaměření
- A další
PROČ ZVOLIT DIGITÁLNÍ MODEL TERÉNU
Digitální model terénu hraje důležitou úlohu ve stavebnictví, především při projekčních pracích a plánování úprav stávajícího terénu. Jedná se o standardní podklad, z něhož je možné vytvořit spoustu dílčích výstupů. Typicky se jedná o 2D nebo 3D vrstevnicové plány, trojúhelníkové sítě, podélné a příčné řezy, hypsometrické modely, modely obsahující reálné barvy aj. Každý z nich vám ušetří práci, čas a finance při projekční činnosti.
K tvorbě digitálního modelu terénu využíváme moderní technologie, jako jsou pozemní nebo letecké laserové skenování, fotogrammetrie či data GNSS a tachymetrie. Kvalitní vstupní data zajistí dostatečnou přesnost a hustotu digitálního modelu terénu, což výrazně ulehčí navazující projekční práce.
Na základě zaměřeného a vytvořeného modelu terénu vám umíme dále vytvořit 2D dokumentaci dané oblasti v podobě příčných a podélných řezů, vypočítat kubatury, navrhnout nový stav terénu dle připravené projektové dokumentace a spoustu dalšího.
PRŮBĚH TVORBY DIGITÁLNÍHO MODELU TERÉNU
Konzultace
Nejprve s vámi probereme veškeré technické záležitosti ohledně území a samotného měření. Zjistíme také, k čemu budou výsledné modely sloužit a jak mají vypadat. Na základě získaných informací vám doporučíme nejlepší řešení, postupy měření i formy výstupů tak, aby pro vás byly dodané podklady maximálně přínosné a využitelné.
Zaměření
Po konzultaci provedeme, v závislosti na zadání a potřebných vlastnostech výstupu, finální zaměření. Zvolené metody se mohou lišit a patří k nim laserové skenování, polohopisné a výškopisné zaměření, fotogrammetrické měření nebo jejich kombinace.
Zpracování a předání dat
Na základě naměřených dat vytvoříme digitální model terénu, který následně zpracujeme do vámi požadovaných výstupů. Zaměřené území můžeme také opatřit virtuální prohlídkou, jež vám ušetří nejen práci při projekční činnosti, ale též čas, protože nebude potřeba dojíždět na místo z důvodu pořizování fotodokumentace. Virtuální prohlídka vám umožní procházet se po území přímo ve svém počítači.
CO OBSAHUJE DIGITÁLNÍ MODEL TERÉNU
Obsah digitálního modelu terénu se může lišit v závislosti na vašich konkrétních požadavcích. Kromě samotného digitálního modelu lze vytvořit spoustu dalších dílčích výstupů. Pro vaši představu uvádíme stručný výčet některých z nich:
- Digitální model povrchu
- Digitální model reliéfu
- Hypsometrický model terénu
- Model terénu obsahující reálné barvy
- 2D vrstevnicový plán
- 3D vrstevnicový plán
- Mračno bodů
- Trojúhelníková síť terénu (TIN)
- Podélné a příčné řezy
- Vizualizace oblasti
- Výpočty kubatur
- Návrh nového stavu dle zadaných parametrů
- A další
TERMÍN A CENA
Termín dodání a cena digitálního modelu terénu jsou parametry, které závisí na vašich požadavcích a dílčích výstupech. Většinou jsme schopni dodat výstupy v řádech dnů až týdnů. Vzhledem k tomu, že každý model terénu je něčím unikátní, neváhejte nás nezávazně poptat. Vytvoříme vám individuální cenovou nabídku a navrhneme termín tak, abyste byli naprosto spokojeni.
PROČ SI VYBRAT FIRMU VISIONPLAN-3D s.r.o.
10 LET ZKUŠENOSTÍ
Na trhu působíme již 10 let a nyní nově pod hlavičkou firmy VISIONPLAN-3D s.r.o.
1000+
VÍCE NEŽ TISÍC REALIZOVANÝCH ZAKÁZEK
Za roky zkušeností jsme realizovali stovky zakázek napříč všemi obory geodézie.
REALIZACE NEKONVENČNÍCH ZAKÁZEK
Potřebujete zachytit nekonvenční objekt nebo má zaměření sloužit k nějakým speciálním účelům? My Vám nalezneme řešení tak, aby bylo funkční, kvalitní a cenově dostupné.
Naše firma se tvorbou a měřením digitálních modelů terénů zabývá už řadu let, a díky tomu máme v této oblasti bohaté zkušenosti. Realizovali jsme mnoho zakázek jak pro soukromé projektanty, tak pro velké firmy a investory. Pod našima rukama vznikaly modely terénů vodních toků či nádrží, komunikací, skládek odpadů i jiných oblastí. Prováděli jsme nad těmito modely terénů výpočty kubatur nebo jsme zpracovávali podélné a příčné řezy nejrůznějších území. Díky tomu vám dnes dokážeme poskytnout vysoce kvalitní data za příznivou cenu a v rozumném termínu.
ČASTO KLADENÉ DOTAZY
Jaký je rozdíl mezi digitálním modelem povrchu (DMP) a digitálním modelem reliéfu (DMR)?
Zatímco digitální model povrchu obsahuje také vegetaci (např. stromy) a budovy, jež se v zaměřované lokalitě nacházejí, z digitálního modelu reliéfu jsou vegetace i další objekty odstraněny. Díky tomu nabízí digitální model reliéfu „čistý“ povrch terénu, který je vhodný třeba k tvorbě vrstevnicového plánu lokality, jako podklad k výpočtům kubatur nebo ke zhotovení trojúhelníkové sítě terénu (TIN). Digitální model povrchu se oproti tomu využívá například při zjišťování zastínění či při tvorbě vizualizací.
Nevím jistě, jaký typ výstupu budu potřebovat. Můžu se na vás obrátit?
Samozřejmě. Tvorbou a měřením digitálních modelů terénů se zabýváme už mnoho let, a proto máme v této oblasti bohaté zkušenosti. Dokážeme vám poradit, jak koncipovat výsledné podklady, aby pro vás byly co nejvíce přínosné a využitelné. Samozřejmostí je také výběr vhodné metody zaměření, ať už se jedná o laserové skenování, polohopisné a výškopisné zaměření, fotogrammetrické měření nebo jejich kombinaci.
Jaké metody se využívají k tvorbě digitálního modelu terénu?
Naše geodetická kancelář využívá k tvorbě digitálního modelu terénu moderní technologie, k nimž patří laserové skenování, fotogrammetrie nebo data GNSS a tachymetrie. Ze zkušenosti víme, že pouze kvalitní a detailní vstupní data zaručují dostatečnou přesnost a hustotu digitálního modelu terénu, a tím výrazně ulehčují a zefektivňují navazující projekční činnost.
K čemu slouží virtuální prohlídka? Proč si tuto doplňkovou službu objednat?
Virtuální prohlídka využívá nejmodernější technologie, díky nimž se můžete z pohodlí domova „procházet“ po určité lokalitě, pozemku nebo objektu přímo ve svém počítači či tabletu. Pokud se rozhodnete doplnit digitální model terénu o tuto službu, ušetříte především čas (a pohonné hmoty). Díky virtuální prohlídce nemusíte dojíždět na místo z důvodu pořizování fotodokumentace, a navazující projekční činnost je tak ještě rychlejší a jednodušší.
Potřebuji vytvořit TIN, je toto služba pro mě?
Rozhodně ano. TIN (trojúhelníková síť terénu) je jedním z typů výstupu, který při tvorbě digitálního modelu terénu (DMT) nabízíme. Jedná se o výstup tvořený pomocí nepravidelných trojúhelníků, jež poskytují plně definovaný a spojitý model terénu.
Mám digitální model terénu a nyní potřebuji vypočítat kubaturu. Je to možné?
Ano. Výpočet kubatur na podkladech digitálního modelu terénu je jedna z nejjednodušších, nejrychlejších a nejpřesnějších variant. Umíme také do stávajícího modelu terénu zapracovat vámi navržený projekt, vytvořit model terénu budoucího stavu a vypočítat bilanci navezeného a odvezeného materiálu, což se osvědčuje u projektů komunikací, vodních toků či vodních nádrží. Ozvěte se nám prostřednictvím kontaktního formuláře a v rámci bezplatné nezávazné konzultace prodiskutujeme vše, co vás zajímá.
Od čeho se odvíjí celková cena digitálního modelu terénu?
Vzhledem k tomu, že každý digitální model terénu je individuální a má zcela specifické určení, je potřeba cenu služby stanovit až na základě konzultace a definování všech náležitostí DMT i použitých metod. Právě využité metody zaměření, množství a typ výstupů a také velikost a další vlastnosti lokality mají rozhodující vliv na konečnou cenu. V rámci bezplatné konzultace prodiskutujeme všechny vaše požadavky a určíme konkrétní postup. Samozřejmostí je nezávazná cenová nabídka, díky níž budete přesně vědět, jaké výstupy dostanete do rukou i jaká bude finální cena služby. Máte-li o konzultaci zájem, stačí zavolat nebo nám napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.
KAM DÁLE?
POTŘEBUJETE PORADIT NEBO CHCETE OBJEDNAT DIGITÁLNÍ MODEL TERÉNU?
Zavolejte nám nebo nám napište a my vám zdarma poradíme nebo poskytneme konzultaci!