Vytyčení pozemku od A do Z: Vše, co vás zajímá

Ať už potřebujete zpřesnit hranici pozemku, postavit kolem něj oplocení nebo vyřešit sousedské spory, neobejdete se bez geodeta. Ten provede zaměření a vytyčení pozemku, určí jeho hranici přímo v terénu a nakonec vám předá vytyčovací protokol. Jak takové vytyčení probíhá, co je k němu zapotřebí a kolik za něj zaplatíte?

Co je vytyčení pozemku

Vytyčení pozemku spadá do kompetence úředně ověřeného geodeta. Jeho úkolem je vyznačit hranici pozemku v terénu, a to dle dostupných mapových podkladů z katastru nemovitostí. K vyznačení takzvaných lomových bodů pozemku se používají zpravidla kolíky nebo plastové znaky, a to dle § 91 vyhlášky č. 357/2013 Sb. 

vytyčení pozemku

Za jakých situací se vytyčuje pozemek

Pro vytyčení hranice pozemku existuje celá řada důvodů. Jaké jsou ty nejčastější?

  • Kontrolní vytyčení – Pozemek sice má vytyčené hranice, ale chcete si ověřit jejich správnost.
  • Stavba plotu – Chcete si pozemek oplotit, ale nejste si jisti, kudy plot vést.
  • Stavba domu – Plánujete na pozemku stavět dům a potřebujete znát minimální odstupy stavby od hranic sousedních pozemků.
  • Rozdělení pozemku – Máte v plánu rozdělit pozemek na vícero částí, u nichž je třeba určit nové hranice.

Co je potřeba pro vytyčení pozemku

Celý proces začíná oslovením geodeta ze svého okolí, kterému stačí sdělit parcelní číslo pozemku a katastrální území, ve kterém se pozemek nachází. Ostatní podklady si geodet zpravidla obstará sám. Jedná se konkrétně o aktuální i historické mapové podklady a dále o informace o průběhu hranice pozemku, které jsou k dostání na katastrálním úřadě. 

V některých případech budete muset navíc obstarat podpisy majitelů sousedních pozemků pro souhlasné prohlášení o shodě na průběhu hranic, které vám vypracuje geodet. Více jsme se tomuto tématu věnovali v článku Co je souhlasné prohlášení a proč je dobré nechat ho udělat.

Jak probíhá vytyčení pozemku od A do Z

Vytyčení pozemku má zpravidla jasně daný postup – vše začíná poptávkou klienta a končí předáním vytyčovací protokolu. Pojďme si proces vyznačení hranice pozemku projít krok za krokem.

Sháníte geodeta z okolí Plzně? Obraťte se na nás – pracujeme rychle, spolehlivě a kvalitně. 

Nezávazná konzultace

Poptáte-li služby naší geodetické kanceláře VISIONPLAN-3D, ze všeho nejdříve si s vámi naplánujeme úvodní konzultaci, kde se dozvíme základní informace o vašem pozemku. Kde se pozemek nachází a jaké je jeho parcelní číslo. Potřebujete pouze zpřesnit už existující hranici? Nebo snad řešíte spory se sousedními vlastníky?

Vyslechneme si vaši situaci a navrhneme vám ideální řešení. Seznámíme vás s tím, jak bude spolupráce probíhat, a nakonec pro vás připravíme nezávaznou nabídku ke schválení.

Vytyčení a zaměření pozemku

Jakmile nám nabídku odsouhlasíte, domluvíme se s vámi na termínu zaměření a vytyčení pozemku. V dohodnutý čas přijedou naši geodeti na dané místo a vytyčí pozemek dohodnutým způsobem (kolíkem, plastovým mezníkem, ocelovým hřebem nebo barvou) a jeho hranici následně zaměří.

vytyčení pozemku

Zpracování naměřených dat a předání vytyčovacího protokolu

Na základě vytyčených a zaměřených dat vyhotovíme protokol o vytyčení, který vám následně předáme. Vytyčovací protokol si uschovejte – slouží totiž jako doklad o správnosti vytyčení v případě sporů o průběhu hranice pozemku. Dokumentaci o vytyčení zároveň předáme katastrálnímu úřadu.

Jak dlouho trvá vytyčení pozemku

Samotné vytyčení pozemku trvá pouhých pár hodin, zbytek času však zabere shánění podkladů, příprava a následné vyhodnocení měření, vyhotovení dokumentace a především seznámení vlastníků sousedních pozemků s výsledky vytyčení.

Standardně jsme schopni vytyčit pozemek zhruba do 2-4 týdnů. 

Jaká je cena vytyčení pozemku

Výslednou cenou ovlivňuje především rozsah práce, délka vytyčované hranice, počet vytyčovaných bodů a také kvalita mapových podkladů pro dané katastrální území a váš pozemek.

Zároveň vám doporučujeme oslovit geodeta, který se nachází ve vašem okolí. Ušetříte tak značnou částku za jeho dopravu na vytyčovaný pozemek.

Prohlédněte si náš aktuální ceník geodetických služeb.

Shrnutí

Jestliže jste se ocitli v situaci, kdy potřebujete vytyčit váš pozemek, nepodceňte výběr kvalifikovaného a spolehlivého geodeta. Nezapomeňte, že je vždy výhodnější oslovit geodeta z vašeho okolí – v opačném případě se náklady na jeho dopravu mohou vyšplhat do značné výše.

Hledáte geodeta v okolí Plzně nebo se chcete zeptat na upřesňující informace? Neváhejte kontaktovat naši geodetickou kancelář sídlící v Plzni.


Kontaktujte nás

Nezávazně poptat naše služby

Máte zájem o naše služby nebo se chcete jen na něco zeptat?