Laserové skenování krok po kroku

Laserové skenování, jedna z nejmodernějších metod zaměřování, nabízí data o objektu či prostoru rychle, přesně a bezkontaktně. Co všechno od této služby očekávat? Jak zaměření probíhá? A jak rychle dostanete do ruky výstupy zaměření? V tomto článku vás provedeme metodou laserového skenování krok za krokem.

Kdy zvolit metodu laserového skenování?

Laserové skenování je moderní, všestranná a praktická metoda zaměření objektu či prostoru. Hodí se proto všude tam, odkud je třeba získat přesná data rychle, bez zjednodušování, omezení provozu a bez přímého kontaktu se skenovaným objektem. Primárním výstupem laserového skenování je tzv. 3D mračno bodů – miliony až miliardy bodů v prostoru, z nichž lze posléze vytvořit mnoho dalších typů výstupů a dokumentů. Díky tomu si laserové skenování získalo oblibu a uplatnění nejen v geodézii, ale také ve stavebnictví, strojírenství anebo archeologii.

Laserové skenování má zkrátka velmi široké spektrum použití. Využijete jej k získání podkladů pro projekční činnost, tvorbu BIM (informačního modelu budovy), když potřebujete dokumentovat či konzervovat skutečný stav objektu, vytvořit 3D modely, zachytit historické stavby či fasády, zaměřit technologické celky, vypočítat kubatury nebo zachytit těžko přístupné objekty.

Laserové skenování krok za krokem

Co tedy očekávat, pokud zvažujete využít metodu laserového skenování? 

  1. Konzultace

Prvním krokem je oslovení geodeta či geodetické kanceláře. Doporučujeme, abyste si vybrali odborníky, kteří mají s touto metodou zkušenosti a budou vám schopni dobře poradit, jaké výstupy budou ve vašem případě nejlepší (či zda je pro vaše účely laserové skenování skutečně nejvhodnějším způsobem zaměření). Při konzultaci s geodety proberete potřebné technické náležitosti skenovaného objektu, parametry výsledných mračen bodů, budoucí využití dat a další aspekty zakázky. Geodeti se vás zkrátka vyptají na co nejvíce relevantních informací, aby výsledky skenování splňovaly všechny potřebné parametry a služba vám přinesla maximum užitku.

  1. Zaměření

S geodety se posléze domluvíte na termínu skenování. To se provádí za pomoci speciálního přístroje, který není nijak objemný, pracuje tiše a především bezkontaktně. Rychlost samotného procesu skenování pak závisí na konkrétních parametrech skenování, např. na hustotě výsledného mračna bodů či na tom, zda má mít mračno bodů reálné barvy nebo odstíny šedi. Dobu, jakou skenování zabere, ovlivňuje také velikost a složitost objektu i podmínky panující při samotném skenování. Většinou však bývá celý proces poměrně rychlý a provoz budovy či lokality omezuje pouze minimálně nebo vůbec. 

  1. Výstupy

Naskenovaná data je potřeba dále zpracovat. Patří sem například nutnost zbavit data nečistot a šumů nebo spojení jednotlivých skenovacích pozic do jediného precizního mračna bodů. V závislosti na zadání a požadovaném výstupu pak geodet může mračna bodů obarvit reálnými barvami. Výsledek se posléze exportuje do formátu, který je pro vaše potřeby nejvhodnější. Krom toho vám geodeti předají také technickou zprávu, jež popisuje zvolené postupy a dosažené přesnosti. Obvykle můžete očekávat finální výstupy laserového skenování v řádech dnů až týdnů.

Podívejte se na reálné ukázky statického laserového skenování budov. Na několika referenčních zakázkách vám ve videu předvedeme, jak vypadají mračna bodů, jaké jsou možnosti výstupů a pro jaké účely se konkrétní případy skenování prováděly.

Kombinace laserového skenování a dalších metod zaměření

Přestože dokáže metoda laserového skenování pokrýt skutečně velkou škálu použití, i ona má své limity – stejně jako každá jiná. Problém může nastat například u špatně dostupných míst v nepříznivém úhlu, jako jsou střechy budovy. V takovém případě nelze toto místo dobře zaměřit a naskenovat (nebo by to bylo příliš nebezpečné). Zkušení geodeti vám obvykle v této situaci nabídnou kombinaci více metod zaměřování – například doplnění laserového skenování o leteckou fotogrammetrii.

Mezi další úskalí patří skenování vzdálených objektů nebo zachycení lesklých a průhledných předmětů či prvků pod vodní hladinou. Odborníci, kteří mají s laserovým skenováním zkušenosti, vás však i na tyto potenciální zádrhele upozorní předem a nabídnou řešení pomocí osvědčených postupů a metod.

Potřebujete poradit s laserovým skenováním objektu? Ozvěte se nám prostřednictvím kontaktního formuláře a my s vámi vaši situaci nezávazně probereme. Máme bohaté zkušenosti s laserovým skenováním budov, mostů i historických památek.

Shrnutí

Laserové skenování je neinvazivní a všestrannou metodou zaměření. Probíhá tiše, bezkontaktně a rychle, proto je ideálním způsobem zaměření v případě, že nechcete omezovat provoz objektu nebo potřebujete zaměřit stavby historické hodnoty. I laserové skenování má však své limity, které lze kompenzovat kombinací skenování s dalšími metodami zaměření. Z toho důvodu se vyplatí oslovit geodety, kteří mají s laserovým skenováním zkušenosti.

Nezávazně poptat naše služby

Máte zájem o naše služby nebo se chcete jen na něco zeptat?