Vedete nekonečné sousedské spory o průběhu hranice pozemku? Nebo jste zjistili, že sousedův plot se nachází docela jinde, než byste čekali? Nechte si pozemek vytyčit od naší geodetické kanceláře, ať máte jednou provždy klid.
Na vině bývají zastaralé katastrální mapy
Možná vás to překvapí, ale hranice kolem vašeho pozemku nemusí být zdaleka tak přesná, jak si myslíte. A to i přesto, že při pohledu do katastrální mapy se vše zdá v naprostém pořádku. Katastrální mapy mohou však být i 150 let staré a odchylky v těchto mapách mohou dosahovat v místě hraničních bodů až tři metry.
Na problém často přijdete až v momentě, kdy se vy nebo váš soused chystáte pozemek nabídnout k prodeji, rozdělit ho nebo na něm začít stavět. A sousedské spory o hranici pozemku jsou na světě.
Jak vyřešit spor o hranice pozemku
Co můžete s neshodami ohledně hranic pozemku dělat? Nejlepším možným řešením je, že se oba sousedé dohodnou a budou respektovat původní hranice pozemku. V takovém případě bychom vám doporučili sestavit tzv. souhlasné prohlášení, jehož podpisem všichni vlastníci dotčených pozemků vyslovují souhlas s průběhem hranic pozemku.
Souhlasné prohlášení je dokument, jehož podpisem stvrzujete, že s hranicemi – jak jsou vytyčené nebo nově zpřesněné – souhlasíte a budete jejich průběh v budoucnu respektovat. Právě proto je důležité, aby souhlasné prohlášení podepsali všichni vlastníci dotčených (tj. sousedních) pozemků. Podpisem souhlasného prohlášení tak v podstatě končí (současné či potenciální) sousedské spory, neboť hranice pozemků poté už nelze právně napadnout.
Z toho důvodu je ideální obejít sousedy se souhlasným prohlášením preventivně, nejlépe ještě v době, kdy žádné spory nehrozí. Je to nejspolehlivější cesta, jak se rozepřím ohledně hranice vašeho pozemku vyhnout.
→ Více se o souhlasném prohlášení o shodě s průběhem hranice pozemku dočtete zde. ←
Ne vždy je ale „pouhá“ dohoda možná. Jestliže vy nebo soused nehodláte původní (nepřesné) hranice respektovat, nezbývá nic jiného než oslovit geodeta (například naši geodetickou kancelář), nechat vypracovat nový geometrický plán a ten zapsat do katastru nemovitostí. I s tím musí vyjádřit souhlas všechny dotčené strany – tedy vlastníci, případně spoluvlastníci sousedních pozemků. Na konci procesu vás tedy v každém případě čeká podpis souhlasného prohlášení.
Geometrický plán je technický podklad, který je nepostradatelnou součástí úpravy údajů v katastru nemovitostí. Geometrický plán obsahuje:
- tabulku se základními údaji o zhotoviteli a katastrálním území;
- výkaz dosavadního a nového stavu údajů katastru nemovitostí – druh pozemku, výměra, způsob využití, parcelní číslo;
- grafické znázornění – vyznačení všech zamýšlených změn na výřezu katastrální mapy;
- seznam souřadnic – seznam bodů vyznačených na grafickém znázornění.
Jak probíhá zpřesnění hranice pozemku
Ke zpřesnění hranice může dojít dvěma způsoby – buď bude naše geodetická kancelář vycházet z již existujících hranic, nebo je budeme muset nejprve vytyčit a nový stav zaměřit.
Hranice pozemku je označena (plotem, zdí, mezníkem)
V prvním případě jsou hranice pozemku označeny plotem, zdí nebo mezníky, které se ale ukázaly jako nesprávně umístěné. Naši geodeti pozemek zaměří, porovnají výsledky měření se stávajícími podklady a vyhotoví geometrický plán na vyznačení zpřesněné hranice. I v tomto případě je nakonec třeba vyhotovit a podepsat souhlasné prohlášení.
Hranice pozemku není označena
Ve druhé variantě nejsou hranice pozemku předem určeny, a tak je musíme nejprve vytyčit a následně vyhotovit geometrický plán. Geodetické vytyčení zpřesní hranice (jejichž odchylky se často pohybují v řádu metrů) na centimetry. Současně je třeba sepsat souhlasné prohlášení o shodě na průběhu hranic pozemků.
Mějte na paměti, že souhlasným prohlášením o shodě na průběhu hranic se v žádném případě nemění vlastnická práva k dotčeným pozemkům. Jakékoliv právní nesrovnalosti lze řešit pouze soudní cestou.
Zápis zpřesněné hranice pozemku do katastru nemovitostí
Jakmile od naší geodetické kanceláře obdržíte geometrický plán se zpřesněnou hranicí pozemku a zároveň v rukou držíte podepsané souhlasné prohlášení, můžete dokumenty zanést na katastrální úřad. Nezapomeňte, že k žádosti o vklad do katastru nemovitostí je třeba doložit také vyplněný formulář Ohlášení změny údajů o pozemku k zápisu do katastru nemovitostí.
Zápisem zpřesněné hranice pozemku do katastru nemovitostí si pojistíte, že ani v budoucnu nedojde ke zpochybnění vytyčené hranice.
Jelikož se jedná pouze o tzv. zápis jiných údajů (a nikoliv o zápis práva), za vyřízení žádosti neplatíte žádný správní poplatek. Vklad do katastru nemovitostí pracovníci katastrální úřadu zpracují zpravidla do 30 dnů od zahájení řízení.
Proč si pro tvorbu geometrického plánu vybrat nás?
Řešíte sousedské spory? Nebo se jim chcete prozíravě vyhnout? Pak jsme pro vás těmi správnými partnery. S geodetickým vytyčením pozemku na základě souhlasného prohlášení máme bohaté zkušenosti. Poradíme vám s jednotlivými kroky i souhlasným prohlášením, váš pozemek vytyčíme s přesností na centimetry a vypracujeme pro vás kvalitní geometrický plán. Důvody, proč jsi vybrat právě nás, jsou:
Zkušenosti
Geodézii se věnujeme více než osm let a za sebou máme přes tisíc realizovaných zakázek. Poradíme vám i s dokumenty, které potřebuje katastrální úřad. S námi se v procesu zpřesnění hranice pozemku neztratíte.
Kvalita
Kvalitně provedený geometrický plán je základem k úspěšnému vyřešení sousedských sporů a hladkému zápisu hranice pozemku na katastru nemovitostí. Kvalitu našich výstupů zajišťují mimo jiné i nejmodernější geodetické technologie a přístroje.
Flexibilita
Chvátáte, tlačí vás čas? Jsme flexibilní a když je třeba, zvládneme provést zaměření v řádu dnů.
Portfolio
Geodetické služby se vám mohou hodit nejen při pozemkových neshodách se sousedy. Krom vytyčení a zpřesnění hranice pozemku na základě souhlasného prohlášení nabízíme i další geodetické práce. Pomůžeme vám třeba s věcným břemenem, rozdělením pozemku nebo s vámi projdeme celým procesem stavby domu. Podívejte se na naši nabídku.
Mám zájem o nezávaznou konzultaci