Chystáte-li se na rekonstrukci, přístavbu či demolici budovy, je dokumentace skutečného stavu objektu zásadním podkladem. Právě díky tomuto elaborátu může váš projektant zpracovat vše potřebné, aby práce na objektu proběhly rychle a bezproblémově. Zajímá vás, jak dokumentace skutečného stavu objektu vzniká? A na co si dát pozor? V tom případě čtěte dál.
Dokumentaci skutečného stavu objektu jsme se na našem blogu už věnovali. Víte proto, co dokumentace skutečného stavu objektu znamená a v jakých případech se tento elaborát v podobě řezů, půdorysů a pohledů bude hodit. Dnes se proto zaměříme na praktickou stránku věci, tedy konkrétní fáze přípravy dokumentace. Také vám povíme několik tipů z praxe, aby zaměření budovy proběhlo skutečně bezproblémově.
Přípravy na dokumentaci skutečného stavu objektu
Předtím, než si službu dokumentace skutečného stavu objektu objednáte, je vhodné ujasnit si několik věcí. První otázkou bývá, zda je taková dokumentace skutečně potřeba, respektive zda by nebylo možné vytvořit ji svépomocí. S výjimkou velmi jednoduchých objektů (například prázdná garáž či místnost) však není manuální měření příliš dobrý nápad. Důvodů je několik:
- Manuální měření není přesné.
- Při manuálním měření se snadno dopustíte chyby.
- Manuální měření složitých objektů či místností je velmi zdlouhavé.
Proto doporučujeme objednat si dokumentaci skutečného stavu objektu od odborníků s potřebným vybavením, jako je moderní laserový skener. Dokumentace realizovaná prostřednictvím laserového skenování totiž nabízí nesrovnatelně vyšší přesnost, míru detailu a v neposlední řadě také rychlost.
Právě míra detailu a přesnost jsou u dokumentace skutečného stavu objektu klíčovými vlastnostmi. Kvalitní zaměření zohlední např. křivost stěn, prohnutí stropních konstrukcí, nebo dokonce skryté místnosti. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením v průběhu stavebních či technických prací, které vás ve výsledku mohou stát mnoho času a peněz navíc.
Podívejte se, jak vypadá dokumentace skutečného stavu objektu realizovaná pomocí laserového skenování.
Dokumentace skutečného stavu objektu krok za krokem
První fází dokumentace skutečného stavu objektu je samotné objednání služby. Při prvotní konzultaci s vámi geodet probere základní parametry zaměřovaného objektu, účel dokumentace a všechny další technické náležitosti. Na základě získaných informací vám pomůže vybrat to nejlepší řešení, vhodné postupy měření a také formy výstupu (jaké půdorysy, řezy a pohledy budou potřeba).
Druhou fází je samotné měření. V případě měření pomocí laserového skenování dochází jen k minimálnímu omezení provozu, neboť metoda je bezkontaktní. Počítejte však s určitou časovou náročností. Doba, kterou měření zabere, se odvíjí od velikosti, složitosti a také přístupnosti objektu. V případě zaměřování interiéru pak také od počtu místností. Obecně se dá říct, že zaměření jedné velké haly trvá kratší dobu než zaměření deseti malých místností, například veřejných toalet. Průměrně trvá skenování budovy 3 až 5 dní.
Posléze přichází na řadu vyhodnocení. Naskenovaná data je třeba očistit a spojit v jedno kompaktní mračno bodů. Posléze se vyhotoví potřebné půdorysy, řezy a pohledy, standardně v měřítku 1 : 50. Součástí výkresů jsou také kóty, výšky a popisy, znázornění technického vybavení objektu a dalších prvků. Geodeti by vám měli předložit také technickou zprávu, jež popisuje objekt, měření, zvolené postupy a dosažené přesnosti. Počítejte, že zpracování všech dokumentů do finálního elaborátu obvykle zabere 2 až 3 týdny.
Na co si dát pozor
Veškeré záludnosti měření s vámi geodeti obvykle proberou předem. Nezapomeňte však v den měření zajistit přístupnost veškerých místností, zejména v případě, že se bude zaměřovat kompletní budova. Je nemilé, když se měření prodlouží o dny, protože nelze sehnat klíče od jedné z místností.
Kolik stojí dokumentace skutečného stavu objektu?
Cenu dokumentace skutečného stavu objektu vám sdělí geodet nebo geodetická kancelář, a to až na základě konkrétních parametrů objektu – jeho velikosti, složitosti a (ne)přístupnosti – a množství a typu výstupů. Máte-li o dokumentaci skutečného stavu objektu zájem, neváhejte proto oslovit vybranou geodetickou kancelář a nechat si vypracovat konkrétní nezávaznou cenovou nabídku.
Máte otázky ohledně dokumentace skutečného stavu objektu? Rádi byste získali bezplatnou cenovou nabídku? Ozvěte se nám. K měření používáme nejmodernější metodu laserového skenování, která zajišťuje bezkonkurenční preciznost a přesnost výstupů.